Hematoloji (Kan Hastalıkları)

Hematoloji kan hastalıklarının tanı ve tedavisi ile uğraşan  bir bilim dalıdır. İç hastalıkları (dahiliye) bölümünün bir üst uzmanlık alanıdır. İç hastalıkları uzmanı olan bir doktor, bir süre daha ihtisas yaparak hematoloji doktoru (hematolog) unvanını alır. 

Hematoloji kan hastalıkları ile ilgilenir. Kanın içinde; oksijen ve karbon dioksid  taşıyan kırmızı kan hücresi (eritrosit), vücudu mikroplar ve zararlı etkenlere karşı savunan beyaz kan hücresi (lökosit) ve kanama halinde kanın donmasını (pıhtılaşma) sağlayan kan pulcuğu (trombosit) olmak üzere 3 çeşit hücre bulunmaktadır. Kan kanseri ya da lösemi, hemofili ve anemi hematolojinin ilgi alanına giren başlıca hastalıklardır.

Kan hastalıklarında görülen başlıca belirti ve bulgular; halsizlik, bitkinlik, solukluk, çabuk yorulma, sık sık infeksiyon geçirme, düzelmeyen ateş, durduk yerde ya da hafif bir yaralanma ile ortaya çıkan kanama ve morarmalar, kanamaların uzun sürmesi, boyunda, koltuk altında ya da kasıklarda gittikçe büyüyen ağrısız şişlikler (beze) ve bir bacağın tamamında ya da diz altındaki kısmında aniden ortaya çıkan ve ağrılı bir şişilikdir.