Erken Boşalma (Prematür Ejekülasyon, Bel Gevşekliği)

Erken boşalma, cinsel ilişki sırasında her iki tarafın da tatmin olmasını engelleyecek kadar kısa bir süre içerisinde, kişinin istemeden boşalmadır. Eğer bu durum, cinsel ilişkilerin yarısından fazlasında meydana geliyorsa sorun olarak kabul edilir. Genellikle 40 yaşın altındaki erkeklerde daha sık görülür. Sıklıkla boşalma, penisin vajinaya girişi sırasında ya da hemen vajinaya girer girmez meydana gelir. Erken boşalma önemli olan nokta, erkeğin kendisinin ve cinsel partnerinin istemeden boşalması ve bu durumun cinsel ilişkilerinde sıkıntıya yol açmasıdır.  
Erken boşalmanın altında prostat iltihaplanması (prostatit), idrar yolu enfeksiyonu ve omurilik hastalıkları ya da depresyon (ruhsal çökkünlük) veya kaygı (anksiyete) gibi psikolojik faktörler yatabilir.
 
Tipik belirtiler; kişinin istem dışı boşalması, azalmış cinsel istek, suçluluk duygusu, utanma duygusu ve cinsel ilişkiden kaçmadır.

Erken boşalma ile androloji konusunda uzmanlaşmış üroloji ve psikiyatri doktorları ilgilenir. Aşağıdaki listede bu konuda deneyimli olan doktorları bulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Bu yazı ile ilgili henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hastalıkla ilgili düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.