Prostat Büyümesi (BPH, Benign Prostat Hiperplazisi)

Prostat; erkeklerde mesanenin (idrar torbası) hemen altında bulunan ve kestane büyüklüğünde bir organdır. Üretra adıverilen dış idrar kanalı mesaneden çıktıktan sonra prostatın içinden geçer. İdrar kanalının hemen etrafında bulunan prostat hücreleri, belli bir yaştan sonra büyümeye ve giderek idrar borusunu sıkıştırmaya başlar. Bu duruma iyi huylu prostat büyümesi ya da tıp dilindeki adıyla benin prostat hiperplazisi denir. Benin prostat hiperplazisi BPH olarak kısaltılır. BPH toplumda oldukça yaygın olarak görülen bir hastalıktır.


Prostat büyümesinin başlıca belirtileri; gece işemek için sık sık uyanma, idrar yapmada zorluk (idrar tutukluğu), idrar yaparken ıkınma ihtiyacı, idrarın başlamasında gecikme, idrar bitimine doğru damlamalar, kesik kesik, çatallı işeme, idrar tazyikinde azalma, idrarda incelme, idrar yaptıktan sonra sanki içeride idrar varmış hissi, ağrılı idrar yapma, sık sık idrar yolu iltihabı geçirme, kanlı meni ve boşalırken ağrıdır. Bunların hepsi bir kişide gözükmeyebilir. 

Prostat büyümesinin tedavisi hastalığın şiddetine ve prostatın büyüklüğüne göre değişir. Hafif derecede yakınmaları olan hastalarda bir süre ilaç tedavisi denenebilir. Daha cidddi şikayetleri olanlarda kapalı prostat ameliyatı (TURP veya prostatın transüretral rezeksiyonu, GreenLight veya yeşil ışık lazer tedavisi) veya açık prostat ameliyatı uygulanabilir.

Prostat büyümesi tanı ve tedavisi üroloji doktorları tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki listede prostat büyümesi konusunda uzman olan üroloji doktorlarını görmektesiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Bu yazı ile ilgili henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hastalıkla ilgili düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.