Varikosel (Testis Damar Genişlemesi)

Varikosel, testis torbası (skrotum) içinde bulunan testislerin etrafındaki toplar damarların genişlemesidir. Genişlemiş olan bu damarların içerisinde kan birikerek göllenir. Kanın göllenmesi sonucu skrotum içindeki ısı yükselir. Normalde skrotum içindeki sıcaklık, karın içindeki ısıya göre 1-2 derece daha düşüktür ve bu sıcaklık testiste sperm hücrelerinin üretimi için olması gereken sıcaklıktır. Skrotum içinde sıcaklık yükselmesi, sperm hücresi üretimini bozar ve bu hücrelerin sayı ve hareketlerinde azalmaya neden olur ve sonuçta kısırlık oluşur. Zamanla testislerde küçülme (atrofi) meydana gelir.

Vaikoselin kesin tedavisi ameliyattır. Bu ameliyat genel anestezi (tam narkoz) veya spinal anestezi (yarım narkoz) altında uygulanır. Kasık bölgesinden yapılan yaklaşık 2-3 cm’ lik bir kesiyle testisin damarlarına ulaşılır. Bu işlemin özel bir mikroskop altında yapılmasına mikroskopik varikoselektomi adı verilir. Genişlemiş toplar damarlar bulunur ve diğer normal damarlardan ayrılarak bağlanır. Testisi besleyen atar damarlar ve lenf damarlarının bağlanmamasına dikkat edilir. Bunların bağlanması, hidrosel (skrotumda sıvı birikmesi) ve testiste küçülmeye (atrofi) neden olur. Eğer genişlemiş tüm toplardamarlar bağlanmamazsa hastalık tekrar edebilir. Buna nüks varikosel denir. 
Varikoselektomi, özellikle androloji konusunda uzmanlaşmış olan üroloji doktorları tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki listede, varikoselektomi konusunda deneyimli üroloji uzmanlarını bulabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Bu yazı ile ilgili henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hastalıkla ilgili düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.