Yaralanmalar

Yaralanmalar ya da travmalar,  künt ya da kesici-delici olarak iki gruba ayrılır. Motorlu taşıt kazaları, yüksekten düşmeler ve darp (sopa gibi aletler ile yapılan saldırılar) sonucu meydana gelen yaralanmalar künt travmaları oluşturur. Kesici-delici yaralanmalar ise genellikle ateşli silah yaralanmaları ve bıçaklanmalar sonucu meydana gelir.  Künt travmalar çok daha yaygındır. Travma sonucu meydana gelen hasar, yaralanan vücut bölümüne, yaralanmanın yaygınlığına ve yaralanan bölümün sağlık durumuna bağlıdır. Künt travmalar sonucu meydana gelebilecek bir çok hasar, emniyet kemeri ve kask takma gibi basit tedbirlerle önlenebilir.
Belirtiler yaralanan bölgeye ve hasarın yaygınlığına göre değişir. Başlıcaları; burun kanaması, kulaktan kan gelmesi, tansiyon düşmesi, kanlı idrar, bilinç kaybı, kol kırılması, bacak kırılması ve vajinadan kan gelmesidir.
Yaralanmalar ile acil tıp, genel cerrahi ve ortopedi ve travmatoloji bölümleri ile ilgilenir. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Bu yazı ile ilgili henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hastalıkla ilgili düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.