Zehirlenmeler

Zehirlenme, zararlı bir maddenin yenmesi, çiğnenmesi, solunması, deriye teması ya da diğer bir şekilde vücuda girmesi durumunda meydana gelir. Zehirlenmelerin çoğu kazayla (istemeden, bilmeden) meydana gelir, ancak bazı zehirlenmeler ise kişinin kendisinin ölmek istemesi (intihar) ya da öldürülmek istenmesi (cinayet) sonucu görülmektedir. Belirtiler zehirli maddenin cinsine ve miktarına bağlı olarak, hafif bulantı ve kusmadan nöbet ve ölüme kadar çok çeşitlilik gösterebilir.

Belirtiler zehirli maddenin cinsine ve miktarına göre değişir. Güçsüzlük, halsizlik,yorgunluk, nöbet, kriz,karın ağrısı, kusma, dudakta morarma,göğüs ağrısı, bilinç bulanıklığı, öksürük, ishal, solunum sıkıntısı, sersemlik hissi, çift görme, baygınlık hissi, bayılma, ateş, baş ağrısı, kalp çarpıntısı, çarpıntı, huzursuzluk, gerginlik, iştahsızlık, idrar kaçırma, kas seğirmesi, kol ve bacakta karıncalanma ve uyuşma, nefes darlığı, tepkisizlik, bilinç kaybı, nefeste anormal bir koku, güçsüzlük, kas gücü kaybı, salya akması ve tükürük artışıdır.

Zehirlenmeler acil bir durumdur, hasta en yakın hastane ya da sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Acil tıp, yoğun bakım ve toksikoloji (zehir bilimi) bölümleri zehirlenme ile ilgilenen bölümlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Bu yazı ile ilgili henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hastalıkla ilgili düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.