İdrar Kaçırma (İdrar İnkontinansı)

İdrar kaçırma, kişinin istemi dışında idrarını yapması, idrarını tutamaması halidir. İdarar kaçırmanın çeşitli tipleri vardır. Hapşırma, öksürme ve gülme gibi karın içi basıncın arttığı durumlarda görülen stres tip idrar kaçırma, birden bire gelen ve acil idrar yapma isteği ile birlikte olan sıkışma tipi idrar çaçırma ve idrararın sürekli olarak damlaması, sızması şeklinde olan kaçırma bunlardan bazılarıdır. Sızma özellikle yaşlı kişilerde görülür ve kadınlarda erkeklere göre daha sıktır.
İdrar kaçırmanın altında bir çok neden yatabilir. Bunların başlıcaları; şeker hastalığı (diyabet), aşırı  sıvı alımına bağlı poliüri (aşırı idrar üretimi), kafein ve çay gibi içeceklerin aşırş alınması,, yaşlı erkeklerde görülen prostat büyümesi, geçirilmiş prostat kanser ameliyatı  ve kadınlarda sık ve zor doğumlara bağlı gelişen pelvik kasların zayıflaması sayılabilir. Yine sinir sistemi ile ilgili hastalıklar olan multiple skleroz (MS hastalığı), felç (inme), Parkinson hastalığı veya omurilik yaralanmaları de idrar kaçırmaya neden olabilir.
İdrar kaçırma tedavisinde;  kafeinli içeceklerden ve aşırı sıvı tüketiminden kaçınma gibi yaşam tarzı değişiklikleri, pelvik taban kaslarına tönelik egzersizler ve mesane eğitimleri, bir takım ilaçlar ve idrar kaçırma ameliyatları gibi yöntemler kullanılır.
İdrar kaçırmanın tanı ve tedavisi, kadın ürolojisi ile ilgilenen üroloji ve kadın hastalıkları ve doğum  doktorları  tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Bu yazı ile ilgili henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hastalıkla ilgili düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.