Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Böbrek Taşı

Böbrek Taşı Nedir ?

Böbrek taşları, idrarın içeriğinde bulunan kalsiyum ve fosfat gibi minerallerin bir araya gelerek, böbrek boşlukları içinde kristaller (taş) oluşturması durumudur. Normalde idrardaki bazı kimyasal maddeler, bu kristallerin bir araya gelmesini engeller. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı bazı insalarda, idrardaki bu maddelerin miktarı azalır ve bu denge bozulur ve sonuçta taş oluşur. Genellikle kum dediğimiz küçük böbrek taşları hiç bir belirti vermeden idrar ile atılabilir. Ancak bunlar belli bir büyüklüğe geldiğinde, idrar kanalından geçemeyeceği için kendiliğinden dışarıya atılamaz. Eğer taş idrar kanalında tıkanıklığa yol açarsa çok şiddetli böbrek ağrıları (renal kolik) olur, tedavi edilmezse böbrekte şişme (hidronefroz) ve daha sonra böbrek yetmezliği gelişebilir.

Böbrek taşının başlıca belirtileri; sırtta ya da yanlarda (böğür) şiddetli ağrı, kanlı idrar, ateş, bulantı, kusma, bulanık idrar ve idrar yaparken yanmadır.

Küçük böbrek taşları (4mm den küçük) kendiliğinden düşebilir, taşın düşmesini kolaylaştırmak için, bol sıvı almak, hareket etmek (koşmak, zıplamak), bazı ilaçlar almak gibi tedaviler uygulanabilir. Böbrek taşları 2 cm nin altındaysa veya idrar kanalında tıkanıklığa neden olamayan bazı taşlarda ESWL (vücut dışından ultrason dalgaları ile taşın kırılması) işlemi uygulanabilir. Yine bu taşlar için bir başka seçenek kapalı olarak penis ucundan ve idrar kanallarından girilip, lazer ya da başka bir enerji kaynağı ile taşın kırılması (endoskopik taş tedavisi) işlemidir. Yine RIRS denilen bir yöntem de, taş tedavisinde oldukça etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Bu yöntemde böbrek içindeki taşlar özel bir alet eşliğinde lazer ile kırılmaktadır. Böbrekteki özellikle 2 cm den büyük taşlarda perkütan nefrolititomi (PCNL) kullanılan bir başka yöntemdir. Sırttan küçük bir delik ile girilerek taşlar kırılır ve temizlenir.

Böbrek taşları ile özellikle endoüroloji konusunda uzman olan üroloji doktorları ilgilenir. Endoüroloji konusunda deneyimli olan üroloji doktorlarını  aşağıdaki listede görebilirsiniz.


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Böbrek Taşı ’’ Uzmanları

‘’Böbrek Taşı’’ Tedavisinin Yapıldığı Hastaneler