Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Uzmanlara soru sorun

0 Uzman Çevrimiçi

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Suda Boğulma

Suda Boğulma Nedir ?

Boğulma, kişinin su altında kalması sonucu nefes alamamsından dolayı ölmesidir. Yarı boğulma su altında kalma ile oluşan kısa ve uzun dönem asfiksinin sonrasında hayatta kalmadır. Yarı boğulma ise kişinin su altında olmasından dolayı bir süre nefes alamaması sonucu oksijensiz kalması (neredeyse ölmesi) sonrası hayatta kalması durumudur. Yarı boğulma durumundan kurtarılan bir  kişinin akciğerlerinde kalan suyun tahribata neden olması nedeniyle akciğerler görevini yapamayabilir ve 24 saat sonra gelişen bu durum nedeniyle ikinci bir boğulma yaşanabilir. Bu yüzden, yarı boğulma diyebilmek için kişinin kurtarıldıktan sonra 24 saat saatten daha fazla yaşıyor olması gerekir.
Boğulmakta olan bir kişi önce az miktarda bir su yutar ve yutulan bu su gırtlak kaslarında kasılmaya (laringospaz) neden olur. Bu kasılma (laringospazm), yutulan suyun akciğerlere dolmasını engeller. Ancak bu durum aynı zamanda akciğerlere hava giriş çıkışını da engelleyerek kişinin oksijensiz (hipoksi) kalmasına neden olur. Oksijensiz kalma süresi uzadıkça bilinç kaybı olur. Bilinç kaybı olduğunda kasılı olan gırtlak kasları tekrar gevşer ve akciğerlere su dolar ve ölüm gerçekleşir.
Boğulmanın en sık görülen nedenleri; alkol alma, kafa travmaları, intihar girişimi, göl veya nehir üzerindeki buzun kırılması sonucu suya düşme, iyi yüzme bilmeme, küçük çocukların dikkatsizce su kaynakları etrafında bırakılması ve boğulan birini kurtarmaya çalışmadır. Boğulmakta olan kişi sudan çıkarıldıktan sonra eğer nefes almıyorsa hemen kalp masajına başlanmalıdır. Yarı boğulanların yaklaşık üçte birinde orta ya da ağır derecede beyin hasarı gelişmektedir.

Tipik belirtiler; karında gerginlik, cilt renginde morarma, göğüs ağrısı, soğuk cilt, solukluk, bilinç bulanıklığı, balgam (pembe ve köpüklü), uyuşukluk hali, nefes almama, huzursuzluk, yüzeyel solunum, bilinç kaybı, şuur kapanması ve kusmadır.

Suda boğulma ile acil tıp ve yoğun bakım bölümleri ilgilenir. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Bakar?