Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Uzmanlara soru sorun

0 Uzman Çevrimiçi

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Zehirlenmeler

Zehirlenmeler Nedir ?

Zehirlenme, zararlı bir maddenin yenmesi, çiğnenmesi, solunması, deriye teması ya da diğer bir şekilde vücuda girmesi durumunda meydana gelir. Zehirlenmelerin çoğu kazayla (istemeden, bilmeden) meydana gelir, ancak bazı zehirlenmeler ise kişinin kendisinin ölmek istemesi (intihar) ya da öldürülmek istenmesi (cinayet) sonucu görülmektedir. Belirtiler zehirli maddenin cinsine ve miktarına bağlı olarak, hafif bulantı ve kusmadan nöbet ve ölüme kadar çok çeşitlilik gösterebilir.

Belirtiler zehirli maddenin cinsine ve miktarına göre değişir. Güçsüzlük, halsizlik,yorgunluk, nöbet, kriz,karın ağrısı, kusma, dudakta morarma,göğüs ağrısı, bilinç bulanıklığı, öksürük, ishal, solunum sıkıntısı, sersemlik hissi, çift görme, baygınlık hissi, bayılma, ateş, baş ağrısı, kalp çarpıntısı, çarpıntı, huzursuzluk, gerginlik, iştahsızlık, idrar kaçırma, kas seğirmesi, kol ve bacakta karıncalanma ve uyuşma, nefes darlığı, tepkisizlik, bilinç kaybı, nefeste anormal bir koku, güçsüzlük, kas gücü kaybı, salya akması ve tükürük artışıdır.

Zehirlenmeler acil bir durumdur, hasta en yakın hastane ya da sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Acil tıp, yoğun bakım ve toksikoloji (zehir bilimi) bölümleri zehirlenme ile ilgilenen bölümlerdir.


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Zehirlenmeler ’’ Konusunda Deneyimli Uzmanlar