Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Ortodonti (Çene Ortopedisi)

Ortodonti (çene ortopedisi) dişlerin çene kemikleri ile olan ilişkilerini, çene kemiklerinin birbirleri ile olan ilişkilerini ve çene kemiklerinin kafa kemikleri ile olan ilişkisini inceleyen diş hekimliğinin bir üst uzmanlık alanıdır.  Ortodontik tedavi ise bu ilişkilerde oluşan bozuklukların düzeltilmesi için uygulanan işlemlerdir.

Ortodontik tedavi konusunda uzman olan diş hekimlerine ortodontist adı verilir. Diş hekimliği fakültesini bitirip diş hekimi uzmanı olanlar, daha sonra 4 ile 6 yıl arası değişen süre boyunca ortodonti ihtisası yaparak ortodonti uzmanı olmaya hak kazanırlar.

Ortodontistler tarafından uygulanan ortodontik tedaviler çene kemiğinin ve dişlerin doğru yerde ve konumda yerleşmesini sağlar. Dişlerdeki çapraşıklıkların düzeltilmesi, hem önemli bir estetik görünüm hem de ağız ve diş sağlığı açısından olumlu yönde pek çok katkı sağlar.

Diş büyüklüğü ile çene büyüklüğünün uyumlu olması ya da  iskeletsel bozukluklar sonucu dişlerde çapraşıklıklar oluşur. Ortodontik tedavi çene kavsinde düzensiz dizilimi olan dişlerin ya da iskeletsel bozuklukların tel tedavisi ile düzeltilmesini esas alır.

Ortodontik tedavide ayrıca dişlere braket adı verilen parçalar takılabilir. Bu parçalar metal, cam ya da  porselen olabilir. Dişlerinde bu yapıların görünmesini istemeyen hastalar için dişlerin arka yüzlerine takılan braketler de mevcuttur. 
Ortodonti (Çene Ortopedisi) Hangi Tıbbi İşlemleri Uygular?

‘’Ortodonti (Çene Ortopedisi)’’ Uzmanları

‘’Ortodonti (Çene Ortopedisi)’’ Bölümünün Bulunduğu Hastaneler ve Klinikler

İzmir Web Tasarım