Kapalı Prostat Ameliyatı (TUR-Prostat)

Transüretral prostat rezeksiyonu (TURP), prostat büyümesinin (benign prostat hiperplazisi, BPH) cerrahi tedavisinde kullanılan bir işlemdir. Halk arasında kapalı prostat ameliyatı nolarak da bilinir.
Transüretral prostat rezeksiyonunda, hasta spinal (yarım narkoz) veya genel anestezi (hastanın tamamen uyutulması) altında iken penis ucundan girilerek, idrar kanalını tıkayan prostat dokusu traşlanarak küçük parçalar şeklinde kesilir ve bu parçalar dışarıya alınır. Bu işlemde prostat dokusunun sadece büyüyen kısmı (adenom), yani idrar kanalını tıkayan kısmı (içi) alınır, asıl prostat dokusu (prostatın kabuğu) kalır. Bu yöntem, prostat büyümesinincerrahi tedavisinde  ‘’altın standart’’ olarak kabul edilir. Transüretral prostat rezeksiyonu bazen prostat kanserinde, hastalığa bağlı gelişen bazı şikayetleri gidermek içinde de kullanılır.
Bu işlemde normal elektrik enerjisi (monopolar, elektrokoter) kullanılır. Bazen farklı bir enerji türü (bipolar) kullanılır, bu durumda bu işleme bipolar TURP (plazmakinetik, turis, gyrus gibi ticari isimler) denir. TURP’a alternatif tedaviler lazer terapi (PVP-fotoselektif prostat vaporizasyonu) ve transüretral mikrodalga terapidir (TUMT).
TURP işlemi üroloji doktoru tarafından gerçekleştirilir. Aşağıdaki listede, transüretral prostat rezeksiyonunu ameliyatında deneyimli  üroloji doktorlarını bulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Bu yazı ile ilgili henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ