Tüp Bebek (IVF)

İn vitro fertilizasyon (İVF) kısırlıkta kullanılan tedavi yöntemlerinden birisidir. Bu tedavi yöntemi yumurta kanalı problemleri nedeniyle gebe kalamayan kadınlar ya da erkeğin düşük sperm sayısı nedeniyle gebeliğin olmaması durumlarında kullanılır. 

Normal şartlarda kadının yumurtası ile erkeğin spermi kadının yumurtalık tüplerinde birleşerek  döllenme olayı meydana gelir ve oluşan embriyo rahim duvarı içine yerleşir.  İn vitro fertilizasyon (IVF), halk arasındaki tüp bebek adıyla bilinir. Bu işlemde, kadının yumurtalığından alınan bir yumurta hücresi, erkeğe ait bir sperm hücresi tarafından,  vücut dışındaki bir ortamda (in vitro) sunî olarak döllenir ve bu döllenmiş yumurta (zigot), kadının rahiminin içine yerleştirilir ve daha sonraki gebelik süreci burada devam eder.  IVF, kısırlık tedavisinde diğer tedavi yöntemleri başarısız olduğunda kullanılan önemli bir tedavi yöntemidir.

IVF, üreme endokrinolojisi ve infertilite konusunda uzmanlaşmış kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından uygulanır. Aşağıdaki listede in vitro fertilizasyon (İVF) (tüp bebek) konusunda uzmanlaşmış kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarını bulabilirsiniz.

"Tüp Bebek (IVF)" Tedavisinin Yapıldığı Merkezler

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Bu yazı ile ilgili henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ