Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Omuz Manşet Yırtılması (Omuz Yırtılması, Rotator Kılıf Yırtılması)

Omuz Manşet Yırtılması (Omuz Yırtılması, Rotator Kılıf Yırtılması) Nedir ?

Rotator kılıf, omuz eklemini oluşturan kasların oluşturduğu bir kuşaktır ve üst kol (humerus) kemiğinin yuvarlak başını çepeçevre sarar. Bu kılıfın görevi, omuz eklemini yerinde tutmak ve omuz ekleminin hareketlerimizi sağlamaktır. Rotator kılıf, omuz kapsülüne yapışan dört farklı kasın kirişlerinden (tendonlarından) oluşur.  
Rotator kılıf yırtıkları genellikle kazalar ve omuz çıkıkları sonucu meydana gelir. Genellikle yakınmalar ağır kaldırma, temizlik yapma ya da omzu zorlayıcı bir hareket yapma gibi durumlar sonrası, omuzda ani başlayan ağrı ve hareketlerinde kısıtlılığı şeklinde kendini gösterir.  Bu ağrılar özellikle gece artar ve kişiyi uykusundan uyandırabilir. Kolda güçsüzlük ve kolu omuz üzerine kaldıramama bir başka yakınmadır. 
Rotator kılıf yırtığı ameliyatında, yırtılmış olan kasların yerine dikilmesi işlemi uygulanır. Bu işlem ya açık cerrahi ya da artroskopik olarak kapalı cerrahi şeklinde de yapılabilmektedir. Artroskopik yöntemde hastanın ameliyat sonrası ağrı şikayetleri daha az olmakta ve iyileşme süresi daha çabuk olmaktadır. Ameliyat sonrası omuz eklemi rehabilitasyonuna başlanır, yaklaşık 6 hafta kadar kol askısı kullanılır ve kol askısı günde 3-4 kez çıkarılarak omuza belli egzersizler yaptırılır.
Rotator kılıf yırtığı ameliyatı omuz cerrahisi konusunda uzmanlaşmış bir ortopedi ve travmatoloji doktoru tarafından yapılır. Aşağıdaki sayfa size rotator kılıf yırtığı ameliyatı konusunda tecrübeli bir  doktor bulmanız konusunda yardımcı olacaktır.

 


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Omuz Manşet Yırtılması (Omuz Yırtılması, Rotator Kılıf Yırtılması) ’’ Uzmanları